2014. április 8., kedd

093) Korturak Anyuval I: Rotorua-Ruapehu-Waitomo

Sikerult Januarban par hosszu hetveget kiharcolnom a cegtol, amiket remekul ki lehetett hasznalni arra, hogy Aucklandtol viszonylag kozel eso helyeket be tudjunk jarni Anyuval.

Termeszetesen a Rotorua kornyeken elterulo gotermikus regio kihagyhatatlan latvanyossag, ezert ezzel kezdtuk a kirandulasokat. Innen a terv szerint lementunk a Taupo to erintesevel a Tongariro es Ruapehu vulkanokhoz, hogy felmenjunk si liftel a tetejukre megnezni a kulonleges szepsegu tavakat es az egyedi novenyzetet. Befejezes keppen Waitomo barlangjaiban setaltunk/csonakoztunk egyet, megcsodalva az ott elo vilagito kukacokat.
Aki nem jart meg Rotoruaban altalban azon dobben meg eloszor, hogy mennyire athato kenes-olajos szag terjeng ha megfelelo a szelirany es a legnyomas. Es ez egesz addig talany is marad, mignem rajon, hogy honnan is ered a szag. A valasz: mindenhonnan! Van ugye a varossal hasonlo nevu to, aminek a partjan nehol fel feltunik a szikes talaj, amin kiulnek az asvanyok. Ott van aztan a Waimangu vulkanikus volgy, es a Wai-o-tapu park amik tele vannak gozolgo, a szivarvany szineiben pompazo tavakkal, fujtato fumeolakkal, fortyogo mocsarakkal, es gejzirekkel. Ne felejtsuk el persze Whakarewarewat, ami a varos egyik negyedeben talalhato –maig aktivan elo- Maori falu, asvanyokban gazdag medencekkel, tavakkal es gejzirekkel. Ez mar eleg ok lenne onmagaban, de az igazi forrasa a jellegzetes szagnak a felgozolgo hatso kertek, esoviz elvezeto csatornak es nagyjabol minden, ami itt marad eleg ideig hogy atvegye az illatokat.
A varos eros Maori gyokerekkel bir, es vilagszerte hires gyogyforrasokkal. Hatalmas park talalhato a kozepen a muzeummal, es hetvegente a napsutesben tekezo nyugdijasokkal. De van itt allatkert Kiwi szaporito programmal es madar show-val, valamint fel lehet menni lanofkaval a kozeli dombokra, ahol gravitacios go-kartozas a slager. Aztan persze van meg mindenfajta penzkoltesi lehetoseg, hiszen ez a jet-boat es a zorb szulohazaja.
Mi a kultur programot valasztottuk, ami egy zenes-tancos maori folklor musor volt egy vezetett korturaval egybekotve ahol bemutattak hogy hogyan elnek es eltek a geotermikus lehetosegekkel a helyiek Whakarewarewaban. A telepules egyebken a leghosszabb nevu az orszagban, teljes neve: Tewhakarewarewatangaoteopetauaawahiao. Na akkor olvasd el meg egyszer, es most hangosan!
Es persze voltunk a szinpompas Wai-o-tapu parkban is es Lady Knox gejzirt nezni. Sajnos nem sok eso esett elotte, ezert nem volt tul nagy a kiloves. Ami uj felfedezes volt, es amiert szivesen barmikor visszamennek Rotoruaba az a forro vizes patak volt, forro vizes dogonyozo vizesessel egy pafrany erdo melyen, egy eldugott foldut legvegen. Varazslatos! Masnap visszamentunk meg egy korre, de akkor mar felkeszulten, hideg sorokkel, ami a szauna utan kegyetlen jol esett!
A szallassal kapcsolatban ami meglepo volt, hogy 1) nagyjabol az osszes le volt foglalva 2) a legtobbnek nincs igazi termal medenceje, csak futott 3) elkepesztoen le vannak lakva. Mi az Utuhina Hot Springs Lodge-ban kaptunk vegul helyet. Ennek a szallasnak volt termal medenceje, es nem keves tortenelme: a kunyo amit kaptunk a maori ugyek hivatala volt 1916-ig. Sajnos akkor volt utoljara felujitva es kitakaritva is.
A Taupo to Uj Zeland leghosszabb folyojanak a Waikatonak a vege. A Huka falls-nal egy szikla volgyon keresztul szorulva, irdatlan robajjal es hatalmas energiaval er veget a 425km es utja. Vizeromuveket epitettek ra tobbet (9et), van ami csak pici lokalis, de a nagyobbakbol kinyert energia kielegiti az orszag villany igenyenek 13%at. 
A Ruapehu hegy egy teli si paradicsom. Sajnos ismet megmutatta ki az ur a kornyeken, es szokasahoz hiven mikorra odaertunk le kellett zarni a hegyet, mert 100km feletti szel fujt rajta, zivatarral. Azert egy kaveert felmentunk, ha mar ott voltunk. Az jo volt, de az orrunkig alig lattunk. :) Ugye itt van ket vulkan, egymas mellett:  a Mt Tongariro es a Mt Ruapehu, a kreativan elnevezett "National Park" nemzeti park teruleten. U.Z. egyik legjobb es legvaltozatosabb kb 6 ora hosszu gyalogturaja megy rajtuk keresztul, amit nem szabad kihagyni, de nem art ha az ember edzett, mert van benne kaptato boven. Mt Ruapehu csucsa jelenleg 2797 meteren van, de mivel meglehetosen aktiv vulkan ez barmelyik pillnatban valtozhat. Utoljara 2012 ben tort ki. Katt ide egy jo videoert errol.
Waitomo a barlangrendszererol hires, amit kulonbozo izgalmas modszerekkel lehet felfedezni. Van itt black water rafting (amikor is egy traktor gumival a derekan csorog le a barlangi patakon az ember). Aztan lehet canyoningolni (itt egy kotelen ereszkedik le az ember vertikalisan 100 metert a barlangba). Es aztan persze vannak kotelpalyak a barlangok es csarnokok falan ahol a batror turistak a parkanyokon kusznak korbe. Es aki egyszerubben szertne magat a melybe vetni, az persze setalhat, es csonakazhat is. A barlangokban laknak vilagito kukacok, amik ektoplazmikus takonyvaladekot logatnak le a barlangok tetejerol, majd a hatso felukon levo bioluminalo szervet felkapcsoljak, es a patakokkal bejovo, majd odabent kikelo repulo rovarokat csapdajukba csaljak, es megeszik. Ha az ember csendben van, es lekapcsolja az osszes fenyt, akkor csillagos egboltkent ragyog a barlangok belseje.
Haza fele uton a Hamilton Garden tematikus kertjeiben setaltunk korbe. 
Es ime a kepek:





























Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése